До інших моїх фотографій.

Незважаючи на війни та революції, до наших часів змогли дожити деякі будівлі, що були палацами або службовими приміщеннями у складі маєтків у XIX, або навіть у XVIII сторіччі. Більшість з них знаходяться у досить плачевному стані, і якщо найближчим часом ситуація з їх охороною кардинально не покращиться, можливо, їх скоро не стане. Навіть ті жалюгідні спроби реставрації, що іноді трапляються, вимагають оновлення вже через рік-два, не кажучи про те, що після цих реставрацій пам’ятки виглядають більш простими та кутастими, ніж первісно.

Більшість будівель та споруд, фотографії яких наведено у цьому розділі, є пам’ятками архітектури. Підписи до знімків частіше за все є частиною інформації з книги "Пам’ятки містобудівництва та архітектури УРСР". На жаль, ця інформація досить обмежена. Якщо у когось збереглись які-небудь книги або документи, що мають відношення до історії цих будівель (та й до історії взагалі), буду вдячним, якщо надасте можливість від сканувати їх.

Маєток Шарівка

Розташовано у селі Шарівка Богодухівського району. Засновано на початку XIX сторіччя, протягом усього століття розбудовувався. Складається з ландшафтного парку, палацу, та великої кількості інших будівель. В радянські часи тут був розташований туберкульозний санаторій. Маєток цікавий незвичайністю архітектури, як палацу, так і службових корпусів.

Карта розташування маєтку в Шарівці. Червоним пунктиром позначені приблизні границі того, що варто подивитись.

Маєток Наталівка

Свій маєток, збудованний над рікою Мерчик, цукрозаводчик Іван Харитоненко назвав на честь онуки. Зараз це село Володимірівка Краснокутського району. До наших днів зберіглись зпроектирована А. Щусєвим церква Спаса та окремі будівлі маєтку: ворота, флігелі, водонапірна башта,... Головний будинок не зберігся.

Щось залишилось від ландшафтного парку, але він занадто занедбан, щоб можливо було повністю оцінити його естетичне значення. Кількість видів рослин, що зберіглись, зможуть оцінити лише ті, кто знається на цьому: підписів під деревами немає, є лише велика таблиця у центрі парку з загальною його характеристикою.

Карта Наталівки (село Володимирівка). Приблизною границею Наталівського парку є вигин асфальтової дороги, який добре видно на карті.

Стаття про Наталівку з журналу "Наука и религия", №7, 1991 р.

Маєток у Старому Мерчику

До теперішнього часу у тому чи іншому стані зберіглись палац, службовий корпус, два флігеля, амбар, ландшафний парк. Палац було збудовано у середині 70х років XVIII сторіччя, інші будівлі приблизно одночасно. Парк було закладено в 1724, пізніше його було розширено.

Карта розташування маєтку в селі Старий Мерчик.

Співаючі Тераси (Глобівка)

Розтошовані у селі Городнєє Краснокутського району. Більш точно розташування позначено на карті червоною стрілкою. Являють собою садові тераси на стороні балки, що звернена на південь. Тераси укріплено цегляними стінами. За рахунок форми терас стіни утворюють специфічну акустику, через це, мабуть, тераси і названо "співаючими". Місцями видно залишки якихось труб - певно, дренажної або зрошувальної системи.

Про історію їх створення мені нічого не відомо. Можливо, вони були частиною маєтку Харитоненко - Наталівський парк лише в декількох кілометрах звідси.

Карта розташування терас у селі Городнєє.

Маєток у Гієвці (Люботин)

Колишнє село Гиєвка зараз є частиною міста Люботин. Маєток належав князю Святополк-Мирському. Ніколаєвська церква (3) діюча, судячи по зовнішньому вигляду, недавно реставрирована. Службовий корпус (2) за радянських часів був клубом, кілька років тому у ньому трапилась пожежа, залишилися лише руїни. Палац (1) загалом зберігся, але потребує ремонту. Утворення маєтку було розпочато у 1820-х роках, палацу - у 1840-х.

Карта розташування будівель, що збереглися.

Рокитне

Маєток початку XIX сторіччя в селі Рокитне Нововодолазьського району. Збереглись Миколоївська церква (добре) та палац (гірше). Карту не надаю, тому що знайти дуже легко: церква стоїть у центрі села, біля головного перехрестя, палац розташовано за церквою. Церкву позначено на картах масштабу 1:200000 та крупніше.

Маєток у Малижино

Село Малижино на границі Золочівського та Богодухівського районів, біля ріки Мерла. Більша частина будівель цього маєтку зараз знаходиться на території психіиатричної лікарні, тому відвідування ускладнено, якщо взагалі можливе. З іншого боку, будівлі будівлі на території лікарні знаходяться у значно кращому стані, ніж залишки Успенської церкви. На фотографіях - церква та знятий через паркан головний будинок маєтку. Цікаво, що вже в ті часи (1820-і) існували типові проекти житлових міських будинків, і будівлю маєтку було створено у відповідності з проектом 1809 року.

Карта розташування будівель, що зберіглись.

Якщо Вам цікава тема архітектурних пам'яток, рекомендую відвідати наступні сайти:

Книга "Памятники градостроительства и архитектуры УССР", відсканована.

http://hist-usadba.narod.ru - каталог деяких маєтків.

Пам'ятки України - поступово зростаючий довідник.

Замки та храми України - багато інформації про архітектурні пам'ятки західної України.

Дали Зовут - персональна сторінка любителей мандрів у просторі і часі.

Харківський приватний музей міської садиби. - тут Вам, можливо, допоможуть знайти інформацію, яку Ви не змогли знайти на попередніх сайтах.

Харьковский Турист - на цьому сайті можна знайти попутників та однодумців.

Інші мої фотографії. <